POS cihazı üzerinde en çok alınan hata kodları hangileridir?
Hata Kodu Slip Hata Metni Detay Açıklama
5 RED-ONAYLANMADI Kart kullanılamamaktadır. Kart sahibini bankası ile görüşmesi için yönlendiriniz.
12 RED-GCRSIZ ISLEM Kart kullanılamamaktadır. Kart sahibini bankası ile görüşmesi için yönlendiriniz.
14 RED-HATALI KART Kart kullanılamamaktadır. Kart sahibini bankası ile görüşmesi için yönlendiriniz.
54 RED ONAYLANMADI Kartın kullanım süresi dolmuştur. Kart sahibini bankası ile görüşmesi için yönlendiriniz.
57 RED ONAYLANMADI Kullanılmakta olan kart ile bu işlem yapılamamaktadır. Kart sahibini bankası ile görüşmesi için yönlendiriniz.
75 RED-ONAYLANMADI Kullanılmakta olan kartın şifresi 3 kereden fazla hatalı girildiği için işlem yapılamamaktadır. Kart sahibini bankası ile görüşmesi için yönlendiriniz.
85 BANKANIZI ARAYIN Banka ile bağlantı kurulamamaktadır. Geçici bir problem olabileceğinden bir süre sonra tekrar deneyiniz. Problemin devam etmesi halinde POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
91 BANKANIZI ARAYIN Kullanılmakta olan kart sahibi banka ile bağlantı kurulamamaktadır. Problemin devam etmesi halinde kart sahibi banka veya POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
91 RED-BAGLANTI YOK Kullanılmakta olan kart sahibi banka ile bağlantı kurulamamaktadır. Problemin devam etmesi halinde kart sahibi banka veya POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
96 BANKANIZI ARAYIN Banka ile bağlantı kurulamamaktadır. Geçici bir problem olabileceğinden bir süre sonra tekrar deneyiniz. Problemin devam etmesi halinde POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
96 RED-BAGLANTI YOK Banka ile bağlantı kurulamamaktadır. Geçici bir problem olabileceğinden bir süre sonra tekrar deneyiniz. Problemin devam etmesi halinde POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
315 TERMINAL KAPALI Kullandığınız POS cihaz kapalı statüde olduğu için işlem yapılamamaktadır. Bilgi almak için şubeniz veya POS Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.
1007 GUNSNU DIZI HATA Teknik ve geçici bir problem olabileceğinden bir süre sonra tekrar deneyiniz. Problemin devam etmesi halinde POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
1009 EKSI BAKIYE HATA Gün içerisindeki iade tutarınız satış tutarından yüksek olduğu için günsonu işlemi yapılamamaktadır. Bilgi almak için şubeniz veya POS Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.
1019 TERMINAL KAPALI Kullandığınız cihaz kapalı statüde olduğu için işlem yapılamamaktadır. Bilgi almak için şubeniz veya POS Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.
1124 RED-YIGINNO HATA Kullanmakta olduğunuz cihazın parametresinin güncellenmesi veya günsonu alınması geremektedir. Menü-Parametre İşlemleri-Parametre Güncelleme/Tüm Parametre Güncelleme adımlarını takip ederek paremetre güncellemesi; Menü-Günsonu İşlemleri-Günsonu adımlarını takip ederek ise günsonu alabilirsiniz. Problemin devam etmesi halinde POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
1200 KAYIP POS HATA Kullandığınız cihaz kapalı statüde olduğu için işlem yapılamamaktadır. Bilgi almak için şubeniz veya POS Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.
1255 PARMT YUKLENMELI Kullanmakta olduğunuz cihazın parametresinin güncellenmesi gerekmektedir. Menü-Parametre İşlemleri-Parametre Güncelleme/Tüm Parametre Güncelleme adımlarını takip ederek gerekli güncellemeyi yapabilirsiniz. Problemin devam etmesi halinde POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
1407 TAKSIT YETKI HT Üye İşyerinizin yapmak istediğiniz taksit sayısı için yetkisi bulunmamaktadır. Bilgi almak için şubeniz veya POS Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.
1428 YASAKLI BIN Kart kullanılamamaktadır. Kart sahibini bankası ile görüşmesi için yönlendiriniz.
1469 TEKNIK PROBLEM Teknik ve geçici bir problem olabileceğinden bir süre sonra tekrar deneyiniz. Problemin devam etmesi halinde POS Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.
1910 İŞLEM ONAYLANMADI Geçmiş döneme ait günsonu işlemi yapmak için girmiş olduğunuz tarih bilgisi hatalıdır. Tarihi kontrol ederek tekrar deneyebilirsiniz.
3344 TAKSIT SAYI HATA Taksit işlemi yapılamamaktadır, bilgi almak için şubeniz veya POS Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.
Akbank Sanal POS / POS Net üye işyeriyim. İşlemlerimle ilgili problemlerde nereye başvurabilirim?
Sanal POS / POS Net ile ilgili bir problem olması durumunda 0212 319 06 01 numaralı telefondan Akbank Sanal POS Teknik Destek hattını 7 gün 24 saat arayarak hizmet alabilirsiniz.
Sanal POS Başvuru Değerlendirme Kriterleri Nelerdir?
 • Firmanın web sayfası erişilebilir, sitedeki ödeme adımları çalışıyor olmalıdır.
 • Firma, sanal mağazasında güvenli alışveriş ortamını sağlamak için yetkili kuruluşlardan geçerli SSL sertifikası almalıdır.
 • Ödeme sayfasında kredi kartı ile ödeme seçeneği yer almalıdır.
 • Web sitesi ve ödeme sayfasında Akbank logoları bulunmalıdır.
 • Web sayfasında ürün kataloğu ve alışveriş sepeti bulunmalıdır.
 • Firma sanal mağazasında, tüketiciye garanti, iade ve iptal hakkındaki şirket prensiplerini açık ve net olarak belirtmelidir.
 • Web sayfasında "gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası" ile ilgili yazılı içerikler yer almalıdır.
 • Web sayfasında ürün teslimatına ilişkin bilgiler yer almalıdır.
 • Web sayfasında firmanın adı, açık adresi, sabit telefon ve fax numaraları, e-posta adresi gibi tüm iletişim bilgileri doğru ve güncel olarak yer almalıdır.
 • Firma döviz ile satış yapacaksa web sayfasında satış kurunu göstermelidir.
 • Firma, faaliyet alanına göre yetkili kurumlardan aldığı evrakları başvuru esnasında iletmelidir.
  • Turizm İşletmeleri için TURSAB Belgesi
  • İlaç satışı yapan işletmeler için Sağlık Bakanlığı'ndan Yetki Belgesi
  • Oyun ve eğlence aracı olan ateşli silah ve patlayıcı malzeme satışı yapılıyor ise Valilik’ten Satış İzin Belgesi
 • Firma, sanal mağazasında hukuka aykırı olan ya da Akbank ilkeleri ile ters düşen ürün satışı yapmamalıdır. (Örneğin; kumar, ateşli silah gibi ürünlerin satışı Türk Kanunları’na göre özel hükümlere tabidir.)

 

Yukarıdaki kriterlere uymayan, Hukuka aykırı ya da Akbank ilkelerine ters düşen ürün satışı yaptığı tespit edilen firmaların Sanal POS başvurusu kabul edilmeyecektir.

Sanal POS üzerinden şüpheli bir sipariş geldiğinde nereye bildirmeliyim?
Sanal POS üzerinden şüpheli bir sipariş gelmesi durumunda 0262 686 75 53 numaralı telefondan Akbank Üye İşyeri Güvenlik Servisi'ne bildirebilirsiniz.
Sanal POS işlemlerinde işyerleri tarafından yapılması gereken kontroller nelerdir?
 • Sahte veya sorun yaşanmış işlemlerle ilgili işlemlerin yapıldığı IP, adres, isim bilgileri bir dosyada (Blacklist) tutulmalıdır.
 • Aynı IP’den kısa sürede birden fazla işlem geliyor ise bu işlemler incelenmeli, şüphelenilen durumlarda reddedilmelidir.
 • Siteye üyelik sistemi getirilmeli, aynı üyelikle birden fazla işlem geliyor ise uyarı mekanizmaları çalıştırılmalı  ve işlemler incelenmelidir. Belirlenen kısıtların üzerindeki işlemlere otomatik red cevabı dönülmelidir.
 • Üyelerin gri, beyaz ve kara liste şeklinde 3 farklı grup altında takip edilmesi operasyonun yükünü hafifletir.
 • Aynı kart numarası ile kısa sürede birden fazla işlem geliyor ise incelenmeli,müşterinin önceki siparişlerine bakılmalı,gerekirse işlemler bankadan teyit alınmadan onaylanmamalıdır.
 • Yeni müşteriler detaylı olarak incelenmeli, bilgilerinin doğruluğu araştırılmalıdır.
 • Hata alan işlemlerin neden kodları incelenmelidir.
 • Anlamsız mail adreslerinden şüphelenilmelidir.
 • Kredi kartları ile düşük tutarlı işlem denemeleri kartın limitinin olup olmadığının kontrolü için yapılıyor olabilir.Düşük tutarlı farklı işlemler için uyarı mekanizmaları oluşturulmalıdır.
 • Sipariş için verilen telefonlar geri arama yapılarak bilgilerin doğrulaması yapılmalıdır.
 • Geçmişe yönelik verilen siparişler kaydedilmelidir. Kısa sürede sık aralıklarla veya yüksek tutarda, değişik kartlar ile sipariş veren yeni müşteriler incelenmelidir.
 • Birçok müşterinin tek bir teslimat adresi vermesi durumunda işlemlerin doğruluğu incelenmelidir.
 • Teslimat adresinin daha önce başka siparişlerde kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir.
 • Teslimatlar geçici adres, otel, kurye merkezi gibi yerlere kesinlikle yapılmamalıdır.
 • Yüksek tutarlı ve özellikle yurtdışı kartlarla verilen siparişler dikkatle incelenmelidir.
 • Sipariş verilen ürün çok değerli ve kolay nakde  dönüştürülebilir ise dikkatli olunmalıdır.
 • Başkasına ait kredi kartı kabul edilmemelidir, üye isim soyisim ve kart isim soyisim bilgileri kontrol edilmelidir.
 • Hızlı teslimatı istenen değerli ürün siparişlerinde işlem dikkatle incelenmelidir.
Sanal POS işlemlerinde sahtecilik şüphesi olduğu durumlarda işyerleri ne yapmalıdır?
 • Sipariş teslimatı yapılmamalı, ürün kargoya teslim edilmiş ise malın kişiye teslim edilmemesi için kargo ile bağlantıya geçilmelidir.
 • Teslim edilen sahtecilik amaçlı siparişlerde sorumluluk uluslararası kart kuruluşlarının belirlemiş olduğu kurallar gereğince işyerine aittir. İşyeri yetkilileri sahtecilik amaçlı sipariş veren kişi/kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır.
 • Sahteciliği konu işleme eğer onay verilmiş ise, onay alınan provizyon işlemi aynı gün içerisinde işyeri tarafından iptal edilmelidir.
 • İptal/İade işlemleri mutlaka sistem aracılığı ile işlem yapılan karta yapılmalı, müşterinin talebi nedeni ile farklı bir karta, isme ya da bir banka hesabına havale-eft olarak yapılmamalıdır.
Fiziki POS işlemlerinde işyerleri tarafından yapılması gereken kontroller nelerdir?
 • Slip üzerinde çıkan kart numarası ile kartın üzerindeki kart numarası aynı olmalıdır.
 • Acele ve gelişigüzel yapılan değerli ürün satışlarında işlemden şüphelenilmelidir.
POS cihazım arızalandığında kiminle görüşmeliyim?
POS cihazınız Dial-up veya ADSL ise öncelikle elektrik ve telefon bağlantısını kontrol ediniz. Bu kontroller sonrasnda ADSL hattınızda da problem olmamasına rağmen POS cihazınız hala çalışmıyor ise 444 28 28 Akbank POS Destek hattını 7 gün 24 saat arayarak hizmet alabilirsiniz.
Yazar kasa POS cihazımla ilgili sorun yaşıyorum. Nereye başvurabilirim?
Yazar kasa POS ile ilgili teslimatlar ve servis sonrası arıza/bakım gibi konular yazar kasa POS firmaları sorumluluğundadır. İlgili telefon numaraları aşağıdaki gibidir;

 • Beko yazar kasa POS Destek Hattı        : 0850 250 07 67
 • Hugin yazar kasa POS Destek Hattı       : 0850 252 52 72
 • Ingenico yazar kasa POS Destek Hattı   : 0850 250 40 30
 • Profilo yazar kasa POS Destek Hattı      : 444 07 76
 • Vera yazar kasa POS Destek Hattı         : 444 22 62
POS rulosu ve sarf malzeme (görsel malzeme, tanıtıcı malzeme vb..) taleplerimi nereye iletmeliyim?
444 28 28 Akbank POS Destek hattından 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz.
Üye İşyeri numarama nereden ulaşabilirim?
POS cihazından çıkan satış slipleri ve gün sonu raporlarında adres bilgisinin sol alt tarafında "işyeri no" ibaresinin yanında yer almaktadır.

slip
POS cihazından yapılan "İptal" ile "İade" işlemleri arasındaki fark nedir?

Gün sonu almadan yapılan ürün geri alınması işlemi "İptal"; POS cihazı üzerinden gün sonu alındıktan sonra yapılan ürün geri alımı işlemi ise "iade" dir. İptal işleminde kart limiti hemen açılır; İade işleminde ise iade tutarı ortalama 2-3 işgünü içinde kart sahibine alacak olarak yansır.

Çalışma koşullarıma ait bilgiyi nereden alabilirim? Değişiklik taleplerimi nereye bildirmeliyim?
444 28 28’i arayarak çalışma şartı bilgilerinizi öğrenebilir, dilerseniz faks yolu ile alabilirsiniz. Çalışma şartlarınızdaki değişiklik taleplerinizi ise çalıştığınız Akbank şubesi ile görüşebilirsiniz.
Normal telefon hattı üzerinde çalışan POS cihazımı, ADSL hat üzerinden çalışan POS'a dönüştürmem iş yerim için avantajlı mı?
ADSL hatlı POS cihazları, telefon hatlı POS cihazlarına göre daha hızlı çalışır. Ayrıca işyeri sabit telefonunuzdan görüşme yaparken POS cihazını da aynı anda kullanabilmeniz ADSL POS'ların diğer bir avantajıdır
POS üzerinden yaptığım işlem hesabıma geçmemiş ne yapmalıyım?
Satış slipi ve gün sonu raporu yanınızda iken 444 28 28'i aramanız yeterli olacaktır.
İş yerimin adresi, telefonu ve ünvanı değişti nereye bildirmeliyim?
İş yerinizin adres ve telefon değişikliklerini 444 28 28'e; ünvan değişikliğini ise resmi evrakla birlikte çalıştığınız Akbank Şubesi'ne bildirmeniz yeterli olacaktır.
POS cihazından her gün gün sonu almalı mıyım?
Yaptığınız satışların ertesi gün hesabınıza geçebilmesi için her gün 23:30'dan önce POS cihazı üzerinden gün sonu alınması gerekmektedir.
Gün sonu yaptıktan sonra tekrar satış yapıp gün sonu alabilir miyim?
Evet.Gün içerisinde ihtiyaç duydukça gün sonu alabilirsiniz
Üye İşyeri Raporlarımı Nereden Alabilirim?
Akbank Bireysel veya Kurumsal İnternet Şubenizdeki “Üye İşyeri” menüsünden hesap ekstrelerinize, ileri vadeli alacaklarınıza, gün sonu ve valör tarihli raporlarınıza ulaşabilirsiniz.
Aylık ekstrelerim posta yolu ile ulaşmazsa veya geç ulaşırsa ne yapmalıyım?
444 28 28’i arayarak iletişim bilgilerinizi kontrol edebilir, ekstrelerinizi dilerseniz e-posta, faks yolu ile alabilir ve e-posta ile düzenli gönderim talimatı verebilirsiniz..
POS cihazımı ADSL POS'a dönüştürmek için ne yapmalıyım?
444 28 28'e 7 gün 24 saat ulaşarak talepte bulunabilirsiniz.
Şikayet, dilek ve önerilerimi yazılı olarak iletmek istiyorum.
Her türlü öneri, dilek ve şikayetinizi iletişim sayfamıza tıklayarak iletebilirsiniz.
Yazarkasa (ÖKC) POS cihazlarında tek çekim işlem limiti var mı?
Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine Göre 2023 Yılı Fatura Kesme ve Düzenleme Sınırı 4.400 TL olarak belirlenmiştir. Bu sebeple Yazarkasa POS cihazlarında tek işlem limiti 4.400 TL’dir. 4.400 TL üzerinde işlem yapılmak istendiğinde müşteriye bilgi fişi düzenleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için yazarkasa pos cihazınızın bilgi fişi kesebiliyor olması gerekmektedir. Bu konuda yazarkasa firmaları destek vermektedir. Cihazınızdan bilgi fişi basılıp basılmadığı konusunu ilgili yazarkasa firması ile görüşebilirsiniz.