eticaret

3D Secure Nedir?

 

İnternet üzerindeki alışverişlerin güvenliğinin arttırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen bu sistemde, kart sahibi ödeme işlemi sırasında kartının sahibi olan bankanın web sitesine yönlendirilerek banka sisteminde kayıtlı olan cep telefonuna yalnızca ilgili işleme özel olarak gelen tek kullanımlık şifre ile onaylama işlemi gerçekleştirmektedir. Kart bilgileri başka kişiler tarafından kullanılmak istendiğinde, ödeme işlemi kart sahibinin bankada kayıtlı olan cep telefonuna gelen şifre ile gerçekleştirildiği için müşterilerinizin elektronik ortamda güvenli alışveriş yapmasını sağlamış olursunuz. 

Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified By Visa", Mastercard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir. Bu sistemi aktive etmek için ayrıca bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

 

 

3D Secure Avantajları Nelerdir?

 

3D Secure aşağıda belirtilen maliyetlerin minimize edilmesinde  etkili olmaktadır:

 

  • Chargeback (geri ödeme) ve sorunlu işlemlerden oluşan zararlar
  • Sahte kart işlemlerinden doğan zararlar

 

SSL Nedir?

 

Secure Sockets Layer'ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Alışveriş esnasında gönderilen kişisel bilgilerin korunması amacıyla geliştirilen bir şifreleme yöntemidir. (Şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtarın uzunluğuna bağlıdır.) Girilen kredi kartı bilgileri kodlama yöntemiyle şifrelenerek diğer uçtaki web server'a ulaşır. Kullanacağınız browser ile bağlı olduğunuz sitenin web server'i arasında şifrelemeyi gerçekleştiren anahtarlar bulunur. SSL özel anahtarlar, uluslararası güvence altındadır ve içerikleri SSL protokolleri çerçevesinde belirtilmiştir. Akbank Elektronik Ticaret Sistemi'nde güvenli olan 128 bit şifreleme metodu kullanılmaktadır.

 

Güvenli Ödeme Sayfası Nedir?

 

Güvenli ödeme sayfası, Akbank tarafından SSL'i olmayan firmaların ortak kullanımı için hazırlanmış ödeme sayfasıdır. Güvenli ödeme sayfası sayesinde Sanal Mağazanın serverında herhangi bir güvenlik tanımlaması yapılmasına gerek kalmadan alışverişin güvenliğinin sağlanması mümkündür. Akbank Güvenli Ödeme sayfası kullanan üye işyerlerinin Sanal Mağaza sitesine SSL sertifikası alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Güvenli Ödeme Sayfası Türkçe ve İngilizce olarak kullanılabilmektedir. Güvenli Ödeme sayfası hizmetini müşterilerinize şifreli veya şifresiz işlem seçenekleri ile sunabilirsiniz. Güvenli Ödeme Sayfası hizmeti için ek bir ücret alınmamaktadır.

 

Teknik destek ekibimiz 3D Secure ve/veya Akbank Güvenli Ödeme sayfası kullanım talepleriniz için 7/24 destek vermektedir.

 

En Yakın Şubelerimiz